Napsugár

Bejegyzés dátuma: 2022. október 22.

Hagyományteremtő szándékkal szerveztek Tökfesztivált az 1-es számú napköziotthon Agrara utcai épületében

Az óvodások egy különleges napot töltöttek együtt szüleikkel a szabadtéri foglalkozásokon, melyeket Pleth-Csizmár Katalin, Heim Tímea, Uveges Raluca, Rat Florentina, Cociorva Orsolya és Nistea Szilvia óvónénik szerveztek számukra.

„Egy csodálatos napot tölthettünk együtt, melyből szeretnénk hagyományt teremteni” – fogalmazott Héb Ildikó óvodavezető a rendezvény kapcsán.

Forrás: anziksz.com







Bejegyzés dátuma: 2022. október 20.

Az optimizmus gyakorlása

Az e hónapi boldogságóra témája az optimizmus gyakorlása. Ezt a témát „Az elefánt ormánya" mesével vezettem be, amely során a gyerekek megtanulhatták, hogy minden rosszban van valami jó. Majd a mesét követően az ősz ajándékaival kézműveskedtünk kicsit. Két központot alakítottam ki. Az egyikben a gyerekek a meseszereplők, illetve őszi gyümölcsök kinyomtatott körvonalát kellett terményekből kirakják. A másik központban pedig falevelekből megalkothatták a meseszereplőket. A gyerekek szabadon megválaszthatták a központot. A tevékenységet a levelek táncával zártuk, amely során minden gyerek kapott egy őszi falevelet, amit Gryllus Vilmos: „Őszi falevél" című dalára megtáncoltatott.








Bejegyzés dátuma: 2016. december 12.







Bejegyzés dátuma: 2016. január 20. 

Iskolán kívüli tevékenység


A játék és a zene természetes öröme" jegyében zajlott a délutáni iskolán kívüli tevékenység az 1-es napközi Törpikék csoportjában, melyet Holló Éva pedagógus vezetett. A tevékenységen részt vettek iskolások és nagycsoportos óvodások egyaránt. A néphagyományokat és tradicionális értékeket promováló tevékenység programfelelősei Héb Ildikó és Márkus Katalin voltak. Tapasztalatszerzés céljából vendégek érkeztek az intézménybe, a Szatmárnémeti "Mircea Eliade" Általános Iskola tanítónői,  Leiti Mónika, Koncz Tünde és Román Melinda. Ez a partnerkapcsolaton alapuló első találkozó jó hangulatban telt. Lehetőséget adott a gyermekeknek az önkifejezésre, az önfeledt játékra, valamint bővült zenei alapismeretük is. A rajzos gyermekkották olvasását együtt sajátíthatták el óvodások és kisiskolás korú gyerekek. A tevékenység szakmai kiértékelését Szejke Ottilia, a Szatmár megyei tanfelügyelőség óvodai és kisiskolai oktatásért felelős tanfelügyelője végezte.







Játszva tanultak a nagykárolyi óvodások


Újabb szakaszához érkezett az a Bethlen Gábor Alap által támogatott program, amelynek kezdeményezői a nagykárolyi 1-es Számú Napközi Otthon pedagógusai: Héb Ildikó igazgatónő és Márkus Katalin óvónő.

A pedagógusok tegnap délelőtt, a Hupikék törpikék napközis csoporttal együtt, a Vasile Lucaciu Általános Iskolába látogattak el, ahol Zurik Mónika tanítónő és tanítványai, a III.C. osztályosok fogadták őket. Közös meseolvasást követően játszásra került sor, nevelő célzattal. A foglalkozás a Palota és kunyhó téma köré csoportosult, a Tancika Marcika című népmesét feldolgozva. A gyermekek különböző ötletes foglalkozások révén a társadalmi különbségek és ellentétek témáját boncolgatták, emellett társasjátékok során a különböző archaikus kifejezések jelentését sajátították el. A pedagógusok a szülőknek is köszönetet mondanak a támogatásért.

                                                                                                                             Forrás: www.frissujsag.ro





Libazsíros kenyér és felvonulás

Hagyományőrzés és identitástudat-ápolás, már egész kicsi kortól — így lehetne néhány szóban összefoglalni azt a projektet, mely a Bethlen Gábor Alap támogatásával kerül lebonyolításra Nagykárolyban.


Az ovisok szüleik kíséretében csatlakoztak a menethez
A projekt készítője a nagykárolyi 1-es Számú Napközi Otthon Hupikék törpikék csoportjának pedagógusa, Márkus Katalin óvónő, partnerei pedig a 3-as számú Általános Iskola első osztályosai, illetve a gencsi óvodások. A projekt kapcsán már ismerkedtek a szüreti hagyományokkal, volt népviselet-ismertető délelőtt, pénteken pedig csatlakoztak a Márton-napi lampionos felvonuláshoz. Az óvodások is felvonultak, kezükben azokkal a lampionokkal, amiket szüleikkel és a pedagógusokkal közösen készítettek. A felvonulás végén libazsíros kenyérrel kedveskedtek számukra a szervezők, illetve a Márton-naphoz kapcsolódó hiedelmekkel, szokásokkal is megismerkedhettek.

                                                                                                                           Forrás: www.frissujsag.ro





Játék közben okultak az ovisok


Az úgynevezett Tímár-módszer segítségével néptáncot oktattak csütörtökön Nagykárolyban óvodásoknak és kisiskolásoknak. Az óvodások éve keretében ismerkedhettek meg a károlyi pedagógusok ezzel az oktatási eljárással. Szatmári táncot tanultak a gyerekek, mégpedig lassút.

A lurkók egyébként arról is hallhattak, hogy „aki nem dolgozik eleget, nem érdemel kenyeret". A 2-es számú általános iskola 3. C osztályközösségével partner egy, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta kezdeményezésben az 1-es számú napköziotthon Hupikék csoportja. A mostani tevékenység is a hagyományőrzésről szól - nemrégiben beszámoltunk arról, hogy egy másik projekt keretében a szőlőpréssel is megismerkedtek a csöppségek, utóbbiról ide kattintva olvashat bővebben. A népi bölcsességet népmesékkel igyekeznek megismertetni – tudtuk meg Héb Ildikó projektmenedzsertől. Mindez persze interaktív, szorgalmazzák és ösztönzik a gyerkőcöket, hogy kapcsolódjanak be a meseszövésbe.
Például énekelhetnek. A lusta és a szorgos leány örökbecsű történetét bogozták ki az alkalmon. Azért pont ezt, mert egyaránt ismerik és megértik az iskolások és az óvodások. Az úgynevezett három buborék módszerével dolgozták fel a történetet és annak mondanivalóját. Azaz felsorakoztatták a főszereplők jó és rossz tulajdonságait, továbbá kitértek arra is, mik a közös jellemzők.

Játékra, közös játékra is sor került a vidám délelőttön, melynek lesz folytatása...


Forrás: www.nagykaroly.ro 







Hupikék a lugas alatt


Szőlőlugas alatt ismerkedtek meg a nagykárolyi Hupikék óvodai csoport tagjai, a gencsi óvodások és a 3-as iskola elsősei a mustkészítés rejtelmeivel. A hozzávetőleg hatvanfőnyi apróság a néphagyományainkhoz szokik hozzá mostanság.

A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. két pályázatát is elnyerték nagykárolyiak, mégpedig az 1-es számú napköziotthon Hupikék csoportja, de részt vesz mindebben a 3-as számú általános iskola és a gencsi óvoda is. A támogatások egyike a hagyományőrzésről, illetőleg ezek megismertetéséről szól. Négy tevékenységet foglal magába, és ezek egyike a szürethez kötődik - tudtuk meg a projekt vezetőjétől, Márkus Katalin óvónőtől.
2012-ben volt az óvodások éve, a folytatásaként, azaz 2013-ban a kisiskolásokat helyezték előtérbe. Az idei esztendő pedig arra adott lehetőséget, hogy közös tevékenységeket szervezzenek ovisoknak és elemistáknak. A néphagyomány népszerűsítése, illetve megismertetése a feladat, méghozzá azon oktatási módszerek segítségével, melyeket az előző években ismertettek meg az oktatókkal.
Mindennek, a kezdeményezésnek igencsak örvendeznek a szülők. Az egyik anyuka felajánlotta, hogy az ő szőlősükbe látogassanak el a gyerekek. Egy másik család pedig szőlőt hozott a kedd délelőtt megejtett alkalomra. Nagyon sokan segédkeztek abban, hogy mindegyik gyerek megismerhesse a prést, a darálót, és ki is próbálhassák ezeket, illetve megkóstolhassák a saját maguk által elkészített mustot.


 Forrás: www.nagykaroly.ro





Ismerj meg!    











Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu